Turystyka

Zabytki Tykocina

Wielka Synagoga w Tykocinie



Synagoga została zbudowana w 1642 na miejscu starszej, drewnianej bożnicy. Podczas II wojny światowej, w 1941 hitlerowcy zdewastowali i ograbili wnętrze synagogi i urządzili w niej magazyny. W 1965 w synagodze wybuchł pożar, który dopełnił dzieła niszczenia budynku, W latach 1974-1978 przeprowadzono gruntowny remont i konserwację synagogi. Od 1977 stanowi siedzibę Muzeum Kultury Żydowskiej w Tykocinie. Obecnie muzeum posiada bardzo bogatą ekspozycję judaiców oraz innych przedmiotów związanych z kulturą żydowską.

Godziny otwarcia:

Czynne jest dla zwiedzających codziennie

(oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

od 01.05 do 30.09

w godz. 10.00 - 18.00 - wtorek - niedziela

od 01.10 do 30.04

w godz. 10.00 - 17.00 - wtorek - niedziela

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się na 30 min. przed zamknięciem muzeum.
środa - wstęp bezpłatny na wystawy stałe

Cenny biletów :

bilet normalny 25 zł

bilet ulgowy 15 zł

bilet rodzinny 50 zł (2 os. dorosłe + dzieci uczące się do 25 r.ż., maksymalnie 5 osób)


*Obejmują także zniżki z kartą dużej rodziny

Zamek w Tykocinie

Zamek rozbudowany został przez budowniczego królewskiego Hioba Pretfusa w latach 1549–1575 na polecenie króla Zygmunta Augusta. Za czasów panowania Zygmunta Augusta zamek nie pełnił funkcji rezydencji, lecz raczej miejsca gdzie przechowywano armaty oraz prywatny skarbiec i bibliotekę króla sprowadzoną z Wilna. Zamek mieści obecnie Muzeum z wieżą widokową, restaurację oraz pokoje gościnne. Zwiedzanie muzeum odbywa się z przewodnikiem i obejmuje: zamkowe podziemia z ekspozycją muzealną, salę Szklaną z drugim, największym piecem kaflowym w Polsce.

Zwiedzanie:

Dni otwarcia: wtorek - niedziela – 11:00 – 17:00

Godziny zwiedzania: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00


Czas zwiedzania: 40-50 minut

Ceny biletów:
Osoby dorosłe: 19 zł
Dzieci, młodzież do lat 18
Emeryci i renciści: 17 zł
Dzieci do 6 lat: bezpłatnie
Przewodnik polskojęzyczny w cenie biletu.

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie

Kościół powstał w dwóch etapach. Budowę rozpoczęto w roku 1742, a wieże powstały pod koniec roku 1748. Doskonale zachowany barokowy zespół architektoniczny ufundowany przez hetmana Jana Klemensa Branickiego.

W kościele znajduje się kielich, którego papież Jan Paweł II używał w czasie mszy świętej podczas swojej pielgrzymki do Łomży w 1991 r. Kielich od 2 kwietnia 2005 (dnia śmierci papieża) jest używany przy odprawianiu mszy w największe uroczystości kościelne.


Porządek nabożeństw w kościele

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE

7.00, 17:00


MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE

8:00, 10:00, 12:00, 17:00


MSZE ŚWIĘTE W PIERWSZE PIĄTKI

7.00, 17:00

Zespół Klasztorny Bernardynów w Tykocinie

Zespół Klasztorny Bernardynów w Tykocinie – mieści się przy ul. Klasztornej; został wybudowany w latach 1771-1791.
Obecnie obiekt należy do kurii biskupiej w Łomży. W latach 70. XX w. urządzono tu Dom Emerytalny dla księży z diecezji łomżyńskiej, a w 1998 – Dom Pomocy Społecznej pw. św. Franciszka z Asyżu prowadzony przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej

Pomnik Hetmana Stefana Czarnieckiego w Tykocinie

Pomnik Stefana Czarnieckiego, został ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego.

Dwumetrowej wysokości pomnik, wzniesiony został w 1763r i uchodzi za drugi po warszawskiej Kolumnie Zygmunta, najstarszy świecki pomnik w Polsce.

Alumnat

Wzniesiony w latach 1633–1647 jako przytułek i szpital dla żołnierzy weteranów pochodzenia szlacheckiego i wyznania katolickiego. Alumnat był również planem filmowym takich filmów , jak: „U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą” w reżyserii Jacka Bromskiego. Obecnie znajduje się w nim hotel i restauracja. Obiekt jest dostępny do zwiedzania.

Plac Stefana Czarnieckiego


Jest wyjątkowym zabytkiem urbanistycznym miasta. Istnieje od momentu powstania Tykocina, jednak obecny wygląd zyskał w XVIII w. Jego trapezowy kształt i barokowy styl zachęcają do chwilowego przystanku.

Dom przy pl. Czarnieckiego 10

Dom mieszczański o historii sięgającej połowy XVIII wieku, jest istniejącym do dziś elementem późnobarokowego założenia urbanistycznego tzw. Nowego Rynku. Wewnątrz mieszczą się multimedialne wystawy czasowe, pokazujące historię domu i historię Tykocina. Współorganizatorem działalności kulturalnej jest mieszcząca się tu fundacja Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast.

Pomnik Orła Białego

Wzniesiony w 1982 r. na pamiątkę ustanowienia prze króla Augusta II Mocnego 3 listopada 1705 r., na zamku w Tykocinie, najstarszego i najwyższego polskiego odznaczenia Orderu Orła Białego.

Dom Talmudyczny

W sąsiedztwie Wielkiej Synagogi znajduje się Mała Synagoga. Powstała w końcu XVIII w., niestety została zniszczona w czasie II wojny światowej. Odbudowany budynek prezentuje wystawy przedstawiające zagadnienia z historii regionu. Wystawa stała pn. Tykocin w nurcie historii ma układ chronologiczno-problemowy i obejmuje całe dzieje Tykocina od późnego średniowiecza, aż po drugą połowę XX wieku.

Turystyka aktywna i przyrodnicza

FlisakPark Tykocin

Rodzinny ogród edukacji i rozrywki o tematyce Narwi, Tykocina, ich przyrody i historii. FlisakPark podzielony jest na trzy części: przyrodniczą z figurami gigantycznych owadów, historyczna z Muzeum Narwi i rekonstrukcją dawnych urządzeń oraz część przeznaczoną do wypoczynku z parkiem linowym i przystanią tramwaju wodnego.

Kontakt:
tel. 505 725 160
ul.Browarna 17

Tramwaj wodny ,, Malinka "

Trasa rejsów wiedzie wzdłuż zabytkowej części miasta, a następnie po bogatym ekologicznie, pełnym ptaków odcinku Narwi. W trakcie wycieczki wykwalifikowany przewodnik omawia mijane zabytki i miejsca.
Popularne są również rejsy rozpoczynające się o zachodzie słońca, która to pora daje duże prawdopodobieństwo obejrzenia bobrów.

Kontakt:
tel. 505 725 160
ul.Browarna 17

#OdkryjTykocin

Wycieczki ekologicznym elektrobusem, podczas którego można skorzystać z profesjonalnego audio przewodnika w języku polskim, angielskim lub rosyjskim. Możliwość zwiedzania dla rodzin, grup zorganizowanych, wycieczek szkolnych oraz imprez firmowych.

Kontakt:
tel. 513 775 760

Ścieżka dydaktyczna nad Narwią

Ścieżka dydaktyczna nad Narwią w Tykocinie rozciąga się wzdłuż prawie całego wybrzeża. Oprócz możliwości bezpośredniego oglądania życia doliny wielkiej podlaskiej rzeki są tam ławki do odpoczynku oraz tablice informacyjne o historii miasta, zabytkach i o przyrodzie.
Dostęp do ścieżki jest bezpłatny i czynny cały rok.
Wieczorem ścieżka podświetlona jest latarniami solarnymi.

Pentowo - Europejska Wieś Bociania

Historia bocianów zaczęła się od huraganu w 1992 roku, który przeszedł nad Pentowem i zniszczył bardzo dużo drzew na terenie majątku. Te połamane drzewa stały się idealnym miejscem dla bocianów, które co roku na ich wierzchołkach i konarach dobudowywały gniazda.. Obecnie w Pentowie są 34 zasiedlone gniazda i ta liczba nieustannie rośnie. Pentowo od 2001 r. nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Tytuł ten przyznawany jest tylko jednemu takiemu miejscu w kraju.

Kiermusy

Kiermusiańskie włości to kompleks historyczno-wypoczynkowy. W skład kompleksu wchodzi m.in. Jantarowy Kasztel - zrekonstruowany XV-wieczny obronny zamek nizinny zbudowany całkowicie według starodawnych technik budownictwa. Na zamku znajduje się Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana z potężną kolekcją eksponatów oraz rekwizytów z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza. W każdą, pierwszą niedzielę miesiąca, co miesiąc od ponad 20 lat w Kiermusach organizowany jest Jarmark Staroci i Rękodzieła Ludowego. Jest to największa tego typu impreza w kraju.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status