Zabytki Tykocina
Wielka Synagoga w Tykocinie
Synagoga została zbudowana w 1642 na miejscu starszej, drewnianej bożnicy. Podczas II wojny światowej, w 1941 hitlerowcy zdewastowali i ograbili wnętrze synagogi i urządzili w niej magazyny. W 1965 w synagodze wybuchł pożar, który dopełnił dzieła niszczenia budynku, W latach 1974-1978 przeprowadzono gruntowny remont i konserwację synagogi. Od 1977 stanowi siedzibę Muzeum Kultury Żydowskiej w Tykocinie. Obecnie muzeum posiada bardzo bogatą ekspozycję judaiców oraz innych przedmiotów związanych z kulturą żydowską.
Godziny otwarcia:
Czynne jest dla zwiedzających codziennie
(oprócz poniedziałków i dni świątecznych)
od 01.05 do 30.09
w godz. 10.00 - 18.00 - wtorek - niedziela
od 01.10 do 30.04
w godz. 10.00 - 17.00 - wtorek - niedziela
Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się na 30 min. przed zamknięciem muzeum.
środa - wstęp bezpłatny na wystawy stałe
Cenny biletów :
bilet normalny 25 zł
bilet ulgowy 15 zł
bilet rodzinny 50 zł (2 os. dorosłe + dzieci uczące się do 25 r.ż., maksymalnie 5 osób)
*Obejmują także zniżki z kartą dużej rodziny
Zamek w Tykocinie
Zamek rozbudowany został przez budowniczego królewskiego Hioba Pretfusa w latach 1549–1575 na polecenie króla Zygmunta Augusta.
Za czasów panowania Zygmunta Augusta zamek nie pełnił funkcji rezydencji, lecz raczej miejsca gdzie przechowywano armaty oraz prywatny skarbiec i bibliotekę króla sprowadzoną z Wilna. Zamek mieści obecnie Muzeum z wieżą widokową, restaurację oraz pokoje gościnne. Zwiedzanie muzeum odbywa się z przewodnikiem i obejmuje: zamkowe podziemia z ekspozycją muzealną, salę Szklaną z drugim, największym piecem kaflowym w Polsce.
Zwiedzanie:
Dni otwarcia:
wtorek - niedziela – 11:00 – 17:00
Godziny zwiedzania:
11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00
Czas zwiedzania:
40-50 minut
Ceny biletów:
Osoby dorosłe: 19 zł
Dzieci, młodzież do lat 18
Emeryci i renciści: 17 zł
Dzieci do 6 lat: bezpłatnie
Przewodnik polskojęzyczny w cenie biletu.
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie
Kościół powstał w dwóch etapach. Budowę rozpoczęto w roku 1742, a wieże powstały pod koniec roku 1748. Doskonale zachowany barokowy zespół architektoniczny ufundowany przez hetmana Jana Klemensa Branickiego.
W kościele znajduje się kielich, którego papież Jan Paweł II używał w czasie mszy świętej podczas swojej pielgrzymki do Łomży w 1991 r. Kielich od 2 kwietnia 2005 (dnia śmierci papieża) jest używany przy odprawianiu mszy w największe uroczystości kościelne.
Porządek nabożeństw w kościele
MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE
7.00, 17:00
MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE
8:00, 10:00, 12:00, 17:00
MSZE ŚWIĘTE W PIERWSZE PIĄTKI
7.00, 17:00
Zespół Klasztorny Bernardynów w Tykocinie
Zespół Klasztorny Bernardynów w Tykocinie – mieści się przy ul. Klasztornej; został wybudowany w latach 1771-1791.
Obecnie obiekt należy do kurii biskupiej w Łomży. W latach 70. XX w. urządzono tu Dom Emerytalny dla księży z diecezji łomżyńskiej, a w 1998 – Dom Pomocy Społecznej pw. św. Franciszka z Asyżu prowadzony przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej
Pomnik Hetmana Stefana Czarnieckiego w Tykocinie
Pomnik Stefana Czarnieckiego, został ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego.
Dwumetrowej wysokości pomnik, wzniesiony został w 1763r i uchodzi za drugi po warszawskiej Kolumnie Zygmunta, najstarszy świecki pomnik w Polsce.
Alumnat
Wzniesiony w latach 1633–1647 jako przytułek i szpital dla żołnierzy weteranów pochodzenia szlacheckiego i wyznania katolickiego. Alumnat był również planem filmowym takich filmów , jak: „U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą” w reżyserii Jacka Bromskiego. Obecnie znajduje się w nim hotel i restauracja. Obiekt jest dostępny do zwiedzania.
Plac Stefana Czarnieckiego
Jest wyjątkowym zabytkiem urbanistycznym miasta. Istnieje od momentu powstania Tykocina, jednak obecny wygląd zyskał w XVIII w. Jego trapezowy kształt i barokowy styl zachęcają do chwilowego przystanku.
Dom przy pl. Czarnieckiego 10
Dom mieszczański o historii sięgającej połowy XVIII wieku, jest istniejącym do dziś elementem późnobarokowego założenia urbanistycznego tzw. Nowego Rynku. Wewnątrz mieszczą się multimedialne wystawy czasowe, pokazujące historię domu i historię Tykocina. Współorganizatorem działalności kulturalnej jest mieszcząca się tu fundacja Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast.
Pomnik Orła Białego
Wzniesiony w 1982 r. na pamiątkę ustanowienia prze króla Augusta II Mocnego 3 listopada 1705 r., na zamku w Tykocinie, najstarszego i najwyższego polskiego odznaczenia Orderu Orła Białego.
Dom Talmudyczny
W sąsiedztwie Wielkiej Synagogi znajduje się Mała Synagoga. Powstała w końcu XVIII w., niestety została zniszczona w czasie II wojny światowej. Odbudowany budynek prezentuje wystawy przedstawiające zagadnienia z historii regionu. Wystawa stała pn. Tykocin w nurcie historii ma układ chronologiczno-problemowy i obejmuje całe dzieje Tykocina od późnego średniowiecza, aż po drugą połowę XX wieku.
Turystyka aktywna i przyrodnicza
FlisakPark Tykocin
Rodzinny ogród edukacji i rozrywki o tematyce Narwi, Tykocina, ich przyrody i historii. FlisakPark podzielony jest na trzy części: przyrodniczą z figurami gigantycznych owadów, historyczna z Muzeum Narwi i rekonstrukcją dawnych urządzeń oraz część przeznaczoną do wypoczynku z parkiem linowym i przystanią tramwaju wodnego.
Kontakt:
tel. 505 725 160
ul.Browarna 17
Tramwaj wodny ,, Malinka "
Trasa rejsów wiedzie wzdłuż zabytkowej części miasta, a następnie po bogatym ekologicznie, pełnym ptaków odcinku Narwi. W trakcie wycieczki wykwalifikowany przewodnik omawia mijane zabytki i miejsca.
Popularne są również rejsy rozpoczynające się o zachodzie słońca, która to pora daje duże prawdopodobieństwo obejrzenia bobrów.
Kontakt:
tel. 505 725 160
ul.Browarna 17
#OdkryjTykocin
Wycieczki ekologicznym elektrobusem, podczas którego można skorzystać z profesjonalnego audio przewodnika w języku polskim, angielskim lub rosyjskim. Możliwość zwiedzania dla rodzin, grup zorganizowanych, wycieczek szkolnych oraz imprez firmowych.
Kontakt:
tel. 513 775 760
Ścieżka dydaktyczna nad Narwią
Ścieżka dydaktyczna nad Narwią w Tykocinie rozciąga się wzdłuż prawie całego wybrzeża. Oprócz możliwości bezpośredniego oglądania życia doliny wielkiej podlaskiej rzeki są tam ławki do odpoczynku oraz tablice informacyjne o historii miasta, zabytkach i o przyrodzie.
Dostęp do ścieżki jest bezpłatny i czynny cały rok.
Wieczorem ścieżka podświetlona jest latarniami solarnymi.
Pentowo - Europejska Wieś Bociania
Historia bocianów zaczęła się od huraganu w 1992 roku, który przeszedł nad Pentowem i zniszczył bardzo dużo drzew na terenie majątku. Te połamane drzewa stały się idealnym miejscem dla bocianów, które co roku na ich wierzchołkach i konarach dobudowywały gniazda.. Obecnie w Pentowie są 34 zasiedlone gniazda i ta liczba nieustannie rośnie. Pentowo od 2001 r. nosi tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Tytuł ten przyznawany jest tylko jednemu takiemu miejscu w kraju.
Kiermusy
Kiermusiańskie włości to kompleks historyczno-wypoczynkowy. W skład kompleksu wchodzi m.in. Jantarowy Kasztel - zrekonstruowany XV-wieczny obronny zamek nizinny zbudowany całkowicie według starodawnych technik budownictwa. Na zamku znajduje się Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana z potężną kolekcją eksponatów oraz rekwizytów z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza. W każdą, pierwszą niedzielę miesiąca, co miesiąc od ponad 20 lat w Kiermusach organizowany jest Jarmark Staroci i Rękodzieła Ludowego. Jest to największa tego typu impreza w kraju.
Poprzednie
Następne