
Port Kultury Tykocin (do 1 maja 2021 funkcjonujący pod nazwą: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej w Tykocinie) w ramach zadania „W stronę tradycji” realizowanego w ramach działania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie: „Zachowanie dziedzictwa lokalnego – w tym wyposażenie mające na celu szerzenie lokalnej kultury i dziedzictwa lokalnego”, współfinansowanego na podst. art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na podstawie umowy Nr 00723-6935-UM1011069/20 z dnia 13 sierpnia 2020 r. z późniejszymi zmianami, zawartej pomiędzy Województwem Podlaskim a Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej w Tykocinie o realizację operacji „W stronę tradycji” zrealizował wszystkie punktowane przy wyborze kryteria wyboru operacji przez Lokalną Grupę Działania N.A.R.E.W.
Został osiągnięty cel ogólny:
Rozwój ekonomiczny LGD N.A.R.E.W. w zgodzie z potencjałem naturalnym i kulturowym obszaru do 2023r.
oraz cel szczegółowy:
1.3. Wzmacnianie potencjału kulturowo – historycznego LGD N.A.R.E.W. do 2023r.
Uzasadnienie:
Została osiągnięta ochrona lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez realizację inicjatyw z zakresu działań związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego w zakresie niematerialnym, np.: zakup strojów ludowych i instrumentów dla zespołów ludowych, wydanie publikacji związanych z dokumentacją kultur tradycyjnych. Działania zostaną wsparte publikacją muzyczną z piosenkami ludowymi oraz hymnem Tykocina oraz szeregiem warsztatów adresowanych do szerokiego grona odbiorców, by spopularyzować kulturę ludową i lokalne dziedzictwo niematerialne. W gronie znajdą się dwie grupy defaworyzowane: młodzież i turyści. Dzięki przeprowadzonym warsztatom i działaniom z zakresu edukacji kulturowej i edukacji o niematerialnym dziedzictwie lokalnym obie grupy zostaną dowartościowane i wzmocnią potencjał kulturowo-historyczny LGD Narew.
Operacja jest zgodna z lokalnymi kryteriami wyboru:
1. Doradztwo udzielane w biurze Stowarzyszenia N.A.R.E.W. – Wnioskodawca korzystał z indywidualnego doradztwa w biurze Stowarzyszenia N.A.R.E.W.
2. Oddziaływanie operacji na grupę defaworyzowaną zidentyfikowaną w LSR Stowarzyszenia N.A.R.E.W. – Operacja oddziaływać będzie na grupy defaworyzowane określone w LSR Stowarzyszenia N.A.R.E.W., m.in. kobiety na obszarach wiejskich i tzw. „domownicy”,
3. Wkład własny wnioskodawcy w finansowanie projektu – Wnioskodawca przewiduje wkład własny na minimalnym poziomie,
4. Wpływ operacji na osiągnięcie wskaźników rezultatu LSR N.A.R.E.W.- operacja ma pozytywny wpływ dla realizacji wskaźników rezultatu LSR ponad wymagane minimum określone w ogłoszeniu o naborze wniosków.
5. Komplementarność projektu z innymi projektami – projekt korzystał z infrastruktury Placu Czarnieckiego przebudowanej w ramach działania: Projekt Nr WND-RPPD.02.01.01-20-002/10 pn.: PRZEBUDOWA DROGI WOJEWÓDZKIEJ NR 671 NA ODCINKU KRYPNO – TYKOCIN – ETAP II (M. TYKOCIN – OD MOSTU DO GRANICY ZABUDOWY W STRONĘ M. STARE JEŻEWO; M. TYKOCIN – DOJAZD DO MOSTU OD STRONY KRYPNA) Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.
6. Wpływ operacji na poprawę atrakcyjności turystycznej – tradycje lokalne wyróżniają Ziemię Tykocińską, turyści często informowali o chęci szerszego poznania dorobku lokalnej kultury ludowej. Realizacja projektu podniesie stopień dostępności folkloru dla turystów oraz ożywi ruch turystyczny w stopniu lokalnym i regionalnym.
7. Partnerstwo w projekcie – projekt jest możliwy do zrealizowania dzięki współpracy międzysektorowej instytucji kultury – Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej w Tykocinie, Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Glogera w Tykocinie z Parafią Rzymskokatolicką pw. Trójcy Przenajświętszej oraz organizacji pozarządowych z gminy – OSP Piaski, KGW Tykocinianki i z regionu – Fundacji Pole Kultury (umowy partnerskie w załączeniu).
8. Innowacje. Nawiązane relacje, sieciowanie, wymiana idei będą innowacją i posłużą do lepszej, bardziej zintegrowanej działalności międzysektorowej w przyszłości. Innowacją działania będzie działanie integrujące lokalny ruch muzyczny poprzez nagranie wspólnej płyty.
Został osiągnięty cel operacji: Ochrona i promocja niematerialnego dziedzictwa Ziemi Tykocińskiej – wsparcie operacji związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego w zakresie niematerialnym, np.: zakup strojów ludowych i instrumentów dla zespołów ludowych, wydanie publikacji związanych z dokumentacją kultur tradycyjnych. Wsparcie szeroko pojętej animacji kulturowej i społecznej prowadzonej w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe. Wsparcie działań edukacyjnych, w tym warsztatów, kursów i szkoleń dotyczących zagadnień szeroko pojętej kultury tradycyjnej.