Port Kultury Tykocin (do 1 maja 2021 funkcjonujący pod nazwą: Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej w Tykocinie) zrealizował zadanie pn. “Tykocin łączy!” realizowanej w ramach w ramach działania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie: „Wzmocnienie kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych a także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych”, współfinansowanego na podst. art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na podstawie umowy Nr 00726-6935-UM1011065/20 z dnia 3 września 2020 r. z późniejszymi zmianami.
Realizowana operacja umożliwiła osiągnięcie celu szczegółowego głównego dla poddziałania “Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, tj. wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich. W wyniku realizacji operacji osiągnięty został założony cel, tj. wzmocnienie kapitału społecznego poprzez realizację przedsięwzięć kulturalnych, sportowych, artystycznych oraz integrujących mieszkańców.
Operacja wykonała aktywizację grupy defaworyzowanej – wzmocnienie współpracy i aktywności lokalnej, integrację społeczną oraz wzmocniła dialog międzypokoleniowy. Aby było to możliwe niezbędne było wsparcie oferty kulturalnej, sportowej, organizacji czasu wolnego w istniejących instytucjach kultury, sportu, centrów aktywności lokalnej. Dopasowanie tejże oferty skutkowało aktywizacją i dotarciem do grupy defaworyzowanej – „domowników” w małych gospodarstwach rolnych, generujących de facto „ukryte bezrobocie”, w tym szczególnie do kobiet. Rozwój lokalny odbywał się w zgodzie z ideą współpracy, budowania partnerstw, wspierania powstawania grup formalnych i nieformalnych a docelowo aktywnych, zrzeszonych i zarejestrowanych organizacji społecznych. Realizowane podczas projektu wydarzenia były skupione wokół kultury, ochrony środowiska i potrzeb poszczególnych grup społecznych (np. aktywność młodzieży, dzieci, seniorów) oraz grup często pomijanych z różnych przyczyn (niepełnosprawnych, biernej młodzieży czy domowników zagrożonych wykluczeniem społecznym). Rozwijane były w oparciu o współpracę między instytucjami kultury, organizacjami i podmiotami prywatnymi. Wyrażona była w formie wspólnych projektów i wsparcia konkretnych przedsięwzięć, wydarzeń ze wspólnego kalendarza imprez. Każda z tych form przyczynia się do budowania więzi społecznych i postaw społeczno‐obywatelskich, a przez to do tworzenia warunków do wzmacniania tożsamości regionalnej i lokalnej.
Program zajęć obejmował zagadnienia: 1. Integracyjne 2. Podstawy survivalu 3. Typy ognisk 4. Ślad czy trop? Zwierzęta w lesie. 5. Jak pozyskać wodę w lesie? Teoria plus praktyka. 6. Dary natury- zajęcia plastyczne w leśnym klimacie. 7. Leśne chipsy- kuchnia polowa. 8. 997, 998, 999- Pierwsza Pomoc w terenie. 9. Mapa i kompas: szkolenie teoretyczne. 10. Leśna gra terenowa. 11. Jak upolować dzika? Zajęcia łucznicze 12. Leśne biwakowanie. 13. Test survivalowca. 14. Podsumowanie szkolenia – ognisko integracyjne i rozdanie upominków.
Odbyły się również następujące – wszystkie założone – działania współtworzące projekt: “Sołectwo Roku” – turniej, Rajd Rowerowy “Puchalski” ze szkoleniem z bezpiecznego przygotowania wędrówki, Zakup sprzętu animacyjnego do szkoleń survivalu, Dzień Ziemi – warsztat dbania o przyrodę, Międzynarodowy Dzień Bociana Białego i przyrodniczy warsztat miłośnika przyrody, Organizacja koncertu i warsztatu “Port Tykocin” oraz Festiwal i Warsztat Kapel Podwórkowych. Działania w wyniku pandemii i aneksowania wniosku odbywały się miesiącach marzec 2022 – sierpień 2022.