Maratony Kresowe – Tykocin

Tykocin zadebiutował na mapie Maratonów Kresowych w sezonie 2019. To będzie trzecie spotkanie w jednym z najładniejszych i najciekawszych miast Polski Wschodniej. Trasa tegorocznego wyścigu zostanie przygotowana tak, by zapewnić wam wiele wrażeń i satysfakcji.

Wystartujemy z Rynku w Tykocinie, na którym znajduje się drugi najstarszy w Polsce pomnik, wystawiony osobie świeckiej. Monumentalny Stefan Czarniecki stoi tu od 1763 r. Następnie przejedziemy pięknym mostem na Narwi, o którym krążą legendy. Będziemy mijać tykociński zamek, który ma wspaniałą, bogatą historię. Pierwsza warownia w miejscu dzisiejszego zamku była wybudowana prawdopodobnie 589 lat temu.

Początek i koniec trasy będą dość proste, ale niezwykle widowiskowe, a to za sprawą malowniczych, nadnarwiańskich krajobrazów. Środkowa jej część będzie bardzo miłą niespodzianką. Nastawiajcie się na interwałową serię fajnych górek, gdzie będzie okazja sprawdzić siebie i rowery MTB!

Będziemy się ścigać w bardzo atrakcyjnym krajobrazowo i przyrodniczo Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Narwi. Przejedziemy także skrajem Biebrzańskiego Parku Narodowego i w okolicy Rezerwatu Szelągówka. Ostatnie kilometry wyścigu będą prowadziły wśród malowniczych łąk nad brzegami Narwi. Przez Narew przeprawimy się w kierunku mety korzystając z jazu. Ostatnie 300-400 metrów to widowiskowy finisz po kostce granitowej na ulicy Browarnej.

Tykocin oferuje wyjątkowe walory historyczno-turystyczne. Prawa miejskie uzyskał już w 1425 r. W ostatnim okresie życia Zygmunta Augusta, ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów, Tykocin stał się centrum i siedzibą podlaskich dóbr królewskich. W tykocińskiej twierdzy został umieszczony arsenał Rzeczypospolitej oraz skarbiec. W 1661 r. Tykocin otrzymał na dziedziczną własność Stefan Czarniecki za zasługi dla Rzeczypospolitej.

Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej, możemy podziwiać tylko niewielki ułamek dawnej świetności. Jednak układ urbanistyczny, zabytki na miarę światową, malownicze położenie nad Narwią fascynują swoją niepowtarzalnością.

Atutem Gminy jest też atrakcyjne położenie nad rzeką Narew, częściowo na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego. To raj dla turystów ciekawych historii i przyrody.

“Miasteczko-bajeczka” zaprasza.

Garmin Polska
CST Poland
Peleton Sklepy Rowerowe
HurtowniaZabawek.pl
Rowery Author
Województwo Podlaskie
Browar_Waszczukowe
Nadleśnictwo Knyszyn

#MaratonyKresowe

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status