„Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!” czyli kolędowo-chanukowe śpiewanie

Zapraszamy na premierowy koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!”, który odbędzie się 10 grudnia o godz. 16.00 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Głównym wykonawcą koncertu będzie znakomity śpiewak Dariusz Wójcik – pseudonim artystyczny Darek Wójcik vel Davidek, określany mianem „artysta charyzmatyczny”, zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki żydowskiej w Polsce. Za swoje wybitne zasługi dla kultury polskiej, w roku 2020, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaczony został Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie Kultury.

Wraz z Dariuszem Wójcikiem – atmosferę radości i podniosłości, podczas koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!” współtworzyć będzie Szaweł Lipski Klezmer Quartet złożony z muzyków o najwyższym poziomie umiejętności: Paweł Lipski (lider) – fortepian, Przemysław Skałuba – klarnet, Andrzej Czapliński – skrzypce, Rafał Grząka – akordeon.

Przed koncertem krótką prelekcję na temat, zwyczajów, tradycji i stosunków polsko-żydowskich panujących w przedwojennym Tykocinie zaprezentuje dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz – wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów. Słowo o muzyce wygłosi Stanisława Grażyńska wieloletnia dziennikarka muzyczna Radia Gdańsk.

Chanuka jest świętem ruchomym. Zatem rzadko zdarza się taka wyjątkowa sytuacja, aby chrześcijanie obchodzili Święta Bożego Narodzenia w tym samym czasie, w którym Żydzi obchodzą Święto Świateł, czyli Chanukę. Żydowskie święto Chanuka – zaczyna się w poniedziałek 19 grudnia, i kończy w poniedziałek 26 grudnia, czyli drugiego dnia świąt Boże Narodzenia. Zarówno święto Chanuka, jak i święta Bożego Narodzenia odwołują się do symbolu światła, które triumfuje nad ciemnością. Symboliczne są świece płonące w chanukowej menorze, związane z tradycją judaizmu i symboliczne jest światło Gwiazdy Betlejemskiej, kojarzące się z tradycją chrześcijańską. W obu religiach światło to symbol prawdy i dobra.

Projekt ukazuje, utrwala i zachęca do kultywowania staropolskich tradycji. Przybliża zapomniane krajobrazy kulturowe przedwojennej Polski, przywraca pamięć o społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała polskie miasteczka do czasów II wojny światowej i uwrażliwia na kwestie „inności”. Ukazuje wzajemne relacje Polaków i Żydów mieszkających obok siebie. Zachęca do integrowania dorobku i dziedzictwa innych tradycji, kultur i religii w duchu społeczeństwa obywatelskiego i tym samym przyczynia się do zmiany myślenia o mniejszościach narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę w przeszłości, i współcześnie, które stanowiły, i stanowią bogactwo Polski w wymiarze kulturowym i materialnym. Warto przypomnieć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu, elementem polskiej tradycji była chanukija. W Krakowie, co czwarty mieszkaniec był Żydem, w Łodzi co trzeci, w Tykocinie co drugi. Bywały miasta, w których była tylko chanukija, czyli sztetle, gdzie Żydów było prawie 100%. Chanukę nazywa się czasem „żydowskim Bożym Narodzeniem”. Boże Narodzenie dla chrześcijan i Chanuka dla Żydów, to piękne, radosne, rodzinne święto. To święto dla każdego – i religijnych i niereligijnych Polaków i Żydów, dlatego obchodzone jest przez całe rodziny.

Po zapaleniu świeczek chanukowych, odbędzie się poczęstunek związany z tradycją żydowską, a będzie to pączek nadziewany powidłami, czyli to, co smaży się na oliwie na pamiątkę cudu oliwnego. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, podczas wydarzenia nastąpi dzielenie się chlebem w nawiązaniu do tradycji pierwszych chrześcijan. Dzielenie się chlebem jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości.

Kolędowo-chanukowe śpiewanie to premierowy projekt, który w przyszłości zaowocuje kolejną płytą CD Darka Wójcika & Szaweł Lipski Klezmer Quartet.

KOLĘDY I PASTORAŁKI POLSKIE:

1. „Gore gwiazda Jezusowi”

2. „Jam jest dudka”

3. „Jezusa narodzonego”

4. „Mizerna cicha”

5. „Narodził się Jezus Chrystus”

6. „O Gwiazdo Betlejemska”

7. „Oj, maluśki, maluśki”

8. „Z narodzenia Pana”

PIEŚNI CHANUKOWE w języku yiddish i hebrajskim:

1. „A drejdl”

2. „Boruch ato”

3. „Chanukah, oy Chanuka”

4. „Chanuke iz freylech”

5. „Drey dreydl”

6. „Drey zich dreydele”

7. „Ma’oz Tzur”

8. „O, Ir kleyne lichtelech“

Miejsce realizacji zadania: Wielka Synagoga w Tykocinie. Termin realizacji wydarzenia: 10 grudnia 2022, godz. 16.00

Przed koncertem krótką prelekcję na temat, zwyczajów, tradycji i stosunków polsko-żydowskich panujących w przedwojennym Tykocinie wygłosi Pani dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz – wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

ORGANIZATOR: Teatr Otwarty w Gdańsku

WSPÓŁORGANIZATOR: Muzeum Podlaskie

PATRONAT HONOROWY: Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego

PARTNERZY W PROJEKCIE: Port Kultury TykocinTSKŻ-Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w PolsceMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoNarodowe Centrum KulturyWojewództwo Podlaskie.

PATRONAT MEDIALNY: TVP Historia, TVP 3 Białystok, Polskie Radio Białystok, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny, Słowo Żydowskie, Portal Bia24.pl, Grupa Medialna Narew, 4.lomza.pl, Radio Nadzieja.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status